Prihodi HGK ove godine manji za 55,6 milijuna kuna

Bez autora
Jan 07 2014

Dok nekadašnji šef Hrvatske gospodarske komore Nadan Vidošević u pritvoru čeka što mu je sudbina, odnosno pravosuđe namijenilo, od 1. siječnja njegovo nekadašnje carstvo, HGK, od gospodarstva ubire niže članarine te će u ovoj godini njeni prihodi biti manji za 55,6 milijuna kuna. U prosincu je Skupština HGK donijela odluku o smanjenju članarina za 15 posto, što će za Komoru u ovoj godini značiti 25,6 milijuna kuna manje, dok će na račun ukinutog obaveznog doprinosa ostati bez još 30 milijuna. Iako se čini da je riječ o velikom rasterećenju za gospodarstvo, to je još uvijek premalo u odnosu na ono što mu se najavljivalo kao mogućnost – ukidanje obaveznog članstva, i daleko od potrebe da se HGK-ovi kriteriji za svrstavanje poduzetnika u kategoriju malih, srednjih ili velikih, konačno izjednače s kriterijima koje priznaje država.

Prihodi HGK ove godine manji za 55,6 milijuna kunaDok nekadašnji šef Hrvatske gospodarske komore Nadan Vidošević u pritvoru čeka što mu je sudbina, odnosno pravosuđe namijenilo, od 1. siječnja njegovo nekadašnje carstvo, HGK, od gospodarstva ubire niže članarine te će u ovoj godini njeni prihodi biti manji za 55,6 milijuna kuna.

U prosincu je Skupština HGK donijela odluku o smanjenju članarina za 15 posto, što će za Komoru u ovoj godini značiti 25,6 milijuna kuna manje, dok će na račun ukinutog obaveznog doprinosa ostati bez još 30 milijuna, piše Novi list.

Iako se čini da je riječ o velikom rasterećenju za gospodarstvo, to je još uvijek premalo u odnosu na ono što mu se najavljivalo kao mogućnost – ukidanje obaveznog članstva, i daleko od potrebe da se HGK-ovi kriteriji za svrstavanje poduzetnika u kategoriju malih, srednjih ili velikih, konačno izjednače s kriterijima koje priznaje država.

Prema Zakonu o računovodstvu, naime, za državu je mali poduzetnik onaj koji ne prelazi ukupnu aktivu od 32,5 milijuna kuna godišnje, prihod od 65 milijuna kuna i broj zaposlenih od 50. Ukoliko prijeđe dva od ta tri kriterija, svrstava se u kategoriju srednjih poduzetnika, koji imaju ukupnu aktivu do 130 milijuna kuna, prihod do 260 milijuna kuna i prosječan broj radnika od 250.

Za HGK je, međutim, mali poduzetnik onaj čija aktiva ne prelazi 7,5 milijuna kuna, ukupni prihodi 15 milijuna kuna, a broj zaposlenih nije veći 50. Drugu kategoriju, srednjih poduzetnika, čine članice koje prelaze dva od tri kriterija za prvu kategoriju, ali nikad ne prelaze ukupnu aktivu od 30 milijuna kuna, prihode od 59 milijuna kuna i broj zaposlenih od 250.

Treću kategoriju, velikih poduzetnika, čine članice koje prelaze dva od tri kriterija za drugu kategoriju. To znači da je za državu mali poduzetnik prema kriterijima HGK srednji, a za državu srednji, u HGK zapravo velik gospodarstvenik.

Nakon 15-postotnog smanjenja, mjesečna članarina u HGK za malog poduzetnika od ovog mjeseca pada s 50 na 42 kune, za srednjeg s 1.275 na 1.083, a za velike s 4.675 na 3.973 kune. Ovo je pojeftinjenje drugo unatrag nešto malo manje od dvije godine, no prema mišljenju gospodarstvenika, nedovoljno s obzirom na sumnje koliko se njihovog novca godinama iz HGK izvlačilo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik